آموزش ورود و خروج پول حقیقی

آموزش ورود و خروج پول حقیقی 

پس از مطالعه مقاله حاضر شما کاربران عزیز وبسایت حسابرس داخلی با دلایل توجه بسیاری از معامله گران بازار سرمایه ایران به رصد مداوم و حتی لحظه ای برآیند و یا جریان پول حقیقی آشنا خواهید شد و بطور کلی قصد داریم با مقاله آموزش ورود و خروج پول حقیقی به پاسخ روشن و واضحی برای سوالات ذیل برسیم.

بــــرآیند ورود و خــــروج نقدینگی حقیقــی چیست و چـه کمکــی به معاملــه گران می کند؟ آیا صــرفاً بر اساس رصد جـریان نقدینگی حقیقـی ها می توان در بازار بورس به موفقیت رسید؟

نحوه محاسبه آن به چه صورته و از کجا می توان داده های مرتبط با آن را پایش و استخراج کرد؟ منظور از فیلتــر ورود و خروج پول حقیقی چیست و در چه سایتی می تونم این فیلتر رو بنویسم؟ و سایر سوالاتی از این دست که قصد داریم در این مقاله بطور اجمالی بررسی و نتیجه گیری کنیم.

ورود و خروج پول حقیقی چیست؟

بدیهی است تا زمانی که تعریف دقیق آن را ندانیم امکان درک صحیح سایر مفاهیم مرتبط با آن وجود ندارد. قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم. لازمه تا بدونیم حقیقی‌ها و حقوقی‌ها چه کسانی هستند. بطور کلی در بازار بورس معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به دو دسته حقیقی و حقوقی تفکیک می‌شوند.

حقیقی‌ها  و حقوقی ها چه اشخاصی هستند؟

منظور از حقیقی های بازار بورس در حقیقت من و شما هستیم و منظور از حقوقی‌ها شرکتها، صندوق‌ها و سازمان‌ها هستند.

 

نمودار ورود و خروج پول حقیقی

نمودار ورود و خروج پول یا نقدینگی حقیقی

نمودار فوق برآیند ورود و خروج پول حقیقی و یا جریان نقدینگی روزانه بازار سرمایه ایران رو از ابتدای سال 1399 تا مرداد ماه 1401 نشاه می دهد. همانطور که می دانید شاخص بورس ایران از ابتدای سال 99 تا 19 مرداد ماه همان سال یک رشد شارپ و تند و تیزی را تجربه کرد. طوری که از محدوده 508،000 واحد استارت و تا 2،078،000 واحد افزایش یافت. روند افزایش شاخص کل و ورود و خروج روزانه نقدینگی حقیقی ها در تصویر قابل مشاهده است. در نمودار ورود و خروج پول حقیقی فوق محورهای سبز رنگ نشان حقیقی دهنده ورود پول حقیقی و محورهای قرمز بیانگر خروج پول یا نقدینگی حقیقی است. همچنین نمودار خطی که با رنگ زرد درج شده نشان دهنده شاخص کل هست.

با کمی دقت در نمودار ورود و خروج پول حقیقی کاملاً مشخص است در روزهایی که شاخص در یک روند صعودی در حال افزایش بود شاهد ورود پول حقیقی قابل ملاحظه در بازار بودیم و آغاز روند ریزشی و نزولی بورس از 20 مرداد 99 به بعد نیز شاهد خروج پول حقیقی ها از بازار بودیم. بطوریکه در تاریخ 3شهریور 99 شاهد رکورد خروج پول حقیقی در یک روز معاملاتی از بازار بودیم. رکوردی که به نظر تا سالیان سال جابجا نخواهد شد. (خروج 7،200 میلیارد تومان پول حقیقی در یک روز معاملاتی)

 

آموزش ورود و خروج پول حقیقی

نحوه استخراج داده های ورود و خروج نقدینگی حقیقی به چه صورت است؟

برای این منظور، کافی است در سایت tsetmc به صفحه نماد مورد نظرمان مراجعه کنیم. بعد از آن بخش بالا و سمت چپ صفحه هر نماد بخشی وجود دارد که امکان مشاهده داده های معاملاتی آخرین روز معاملاتی در دسترس قرار دارد.

دسترسی به سابقه معاملات حقیقی ها و حقوقی ها از چه طریقی امکان پذیر است؟

بمنظور دسترسی به سابقه معاملات حقیقی ها و حقوقی ها می توانیم از بین سربرگ های موجود در صفحه هر نماد بر روی سربرگ یا تب حقیقی و حقوقی کلیک کنیم. از این طریق داده های یاد شده در دسترس ما قرار دارد.

 

 

چگونه می توانم مبلغ ریالی ورود و خروج پول حقیقی برای یک سهم رو محاسبه کنم؟

داده ها رو از سایت tsetmc استخراج و در فرمول زیر قرار می دهیم.

ورود (خروج) پول حقیقی = قیمت پایانی سهم * (حجم فروش حقیقی ها  –  حجم  فروش حقیقی ها)

  • آیا می توانیم صرفاً بر اساس ورود و خروج نقدینگی حقیقی اقدام به معامله کنیم؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که ورود و خروج پول حقیقی صرفاً یک معیار از  عوامل متعدد اثرگذار بر قیمت سهم است. معامله سهام صرفاً بر این اساس بویژه در روندهای نزولی و خنثی یا رنج دارای ریسک بسیار بالایی خواهد بود. موضوع مهمی که در این خصوص می توان گفت اینست. فرض بفرمایید در سهمی شاهد ورود پول حقیقی باشیم. اما با بررسی سرانه خرید و فروش حقیقی مشخص می شود که قدرت خریداران حقیقی ضعیف تر از فروشندگان حقیقی می باشد. در چنین مواقعی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که نقدینگی حقیقی وارد شده به سهم متعلق به حقیقی های خرد و کم قدرت بازار است و نباید به آن توجه کرد.

سرانه خرید و فروش حقیقی چیست؟

بعد از اتمام مطالعه مقاله حاضر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله سـرانه خرید و فروش حقیقـی و قدرت خریـدار به فروشنده حقیقـی را نیز مطالعه نمایید.

 

جهت مشاهده بینظیرترین دوره آموزش تابلو خوانی و فیلتر نویسی روی تصویر زیر کلیک کنید

آموزش بورس

 

 

 

میانگین رتبه:[5] تعداد رأی: [10] کاربر
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up