محاسبه اقساط و سود وام در اکسل

به وبسایت حسابرس داخلی خوش آمدید

محاسبه اقساط و سود وام در اکسل، چگونه اصل و بهره هر یک از اقساط وام بانکی را محاسبه و سند حسابداری مربوط به تسهیلات مالی را صادر کنیم. برای آشنایی بیشتر با قابلیت های این فایل اکسل می توانید ویدیوی معرفی فایل حاضر را مشاهده نمایید.

» با این فایل اکسل براحتی می توانید اقساط وام بانکی را محاسبه نمایید.

null

موفقیت یک اتفاق نیست!!!

همین امروز سه‌شنبه 02 مرداد همراه با حسابرس داخلی بیامــــوز

آیا آموزش محاسبه اقساط و سود وام در اکسل، برای حسابداران و حسابرسان شرکتها و سازمان ها مفید است؟

اگر حتی مدت زمان کمی در حرفه حسابداری و حسابرسی مشغول به کار شده باشید. قطعاً با من هم نظرید که انجام محاسبات پیچیده مالی از طریق نرم افزار اکسل موجبات افزایش دقت در محاسبات و نیز تسریع بخشیدن فرآیندها و فعالیت های حسابداری و حسابرسی را فراهم می آورد.

امروزه شرکتهای معتبر، بهنگام استخدام حسابداران و مدیران مالی و حسابرسان یکی از مهارت هایی را که مورد توجه ویژه و خاص قرار می دهند میزان تسلط آنان در اکسل است. بنابراین روشن است نیاز به ارتقای مهارت در استفاده از اکسل ضروری می باشد.

وبسایت حسابرس داخلی همواره سعی می نماید آموزش های 100 درصد کاربردی در خصوص حسابداری و حسابرسی با اکسل را تهیه نموده و در اختیار فعالین حرفه حسابداری و حسابرسی قرار دهد.

در جلسه آموزشی محاسبه اقساط و سود وام در اکسل قصد داریم نحوه ایجاد فایل اکسلی بمنظور محاسبه مبلغ اقساط وام، مبلغ اصل و بهره هر قسط را به شما آموزش دهیم. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص محتوای این جلسه تقدیم حضورتان می‌گردد.


محاسبه اقساط و سود وام در اکسل

محاسبه اقساط و سود وام در اکسل

صدور سند حسابداری وام یا تسهیلات مالی

در این بخش توضیحات مرتبط با نحوه صدور سند حسابداری وام بانکی ارایه می‌گردد. شایان ذکر است در این جلسه آموزش فایل اکسل را به گونه ای طراحی می کنیم تا به محاسبه خودکار مبلغ اقساط به تفکیک اصل و بهره، سند حسابداری مربوطه تسهیلات مالی نیز به صورت اتومات صادر شود.

اما در خصوص صدور اسناد حسابداری تسهیلات مالی نیز باید عرض شود که ابتدا در زمان دریافت وام سند حسابداری وام دریافتی بصورت ذیل صادر می‌شود؛

عنوان حساب بدهکار بستانکار
موجودی نقد و بانک (معادل وجوه نقد دریافت شده از بانک)  ********
پیش پرداخت/هزینه بهره سنوات آتی (معادل بهره وام) ********
تسهیلات مالی (معادل اصل و بهره وام) ********

بهنگام پرداخت اقساط وام بانکی نیز می‌بایست سند حسابداری مربوط به پرداخت اقساط وام بصورت ذیل صادر شود.

تسهیلات مالی (معادل مبلغ اقساط پرداخت شده)       ********               هزینه مالی (معادل بهره وام)      ********

     موجودی نقد و بانک (معادل مبلغ اقساط پرداخت شده)    ********        پیش پرداخت/هزینه بهره سنوات آتی (معادل بهره وام)     ********


محاسبه مبلغ اقساط وام بانکی در اکسل

در فایل اکسلی که در این جلسه از آموزش حسابداری با اکسل ایجاد خواهیم کرد. کافی است داده های زیر را وارد کنیم تا مبلغ هر قسط به طور خودکار محاسبه شود.

 • مبلغ وام
 • تعداد اقساط
 • نرخ بهره

نحوه محاسبه مبلغ اصل و بهره اقساط وام

همانگونه که در بخش نحوه صدور سند حسابداری وام بانکی در بالا اشاره شد. حسابداران می‌بایست در زمان پرداخت مبلغ اقساط وام بانکی سند حسابداری هزینه مالی را شناسایی و ثبت نمایند.

بمنظور ثبت این سند حسابداری نیاز است تا مشخص شود تا از مبلغ هر قسط وام چه میزان اصل و چه مبلغی بهره است. در این جلسه ، فایل  اکسلی ایجاد خواهیم کرد تا از طریق آن محاسبات مرتبط با اصل و بهره هر قسط تسهیلات بانکی بطور اتوماتیک انجام و سند حسابداری مربوطه نیز صادر شود.

فاصله پرداخت اقساط وام بانکی

امکان وارد کردن فاصله پرداخت هر قسط نیز در فایل اکسل وجود دارد. کافی است دوره زمانی پرداخت اقساط را انتخاب کنیم تا محاسبات بر اساس آن صورت گیرد. دوره های زمانی پرداخت اقساط وام بشرح ذیل در این جلسه آموزش داده شده است.

پرداخت مبلغ هر قسط با فاصله زمانی پرداخت؛ ماهانه –  2ماهه – 3ماهه – 4ماهه  – 6ماهه  – 12ماهه


سهولت در محاسبه اقساط و سود وام در اکسل

با توجه به توضیحات مطروحه فوق مشخص است پس از پایان جلسه حاضر شما کاربران وبسایت حسابرس داخلی براحتی و در کمترین زمان ممکن می توانید موارد ذیل را با دقت بالا محاسبه نمایید.

 • مبلغ هر قسط از تسهیلات بانکی
 • مبلغ اصل هر قسط وام بانکی
 • مبلغ بهره هر قسط
 • صدور سند حسابداری تسهیلات مالی

 

 مواردی که باید در خصوص تسهیلات مالی بدانیم.

وجه التزام چیست؟

وجه التزام به معنی وجه پایبندی است. در قرارداد مبلغی شرط می شود برای پایبندی به مفاد قرارداد که از جمله این مفاد پرداخت بدهی‌ها در سررسیدهای مقرر است.  فقهای شورای شورای نگهبان و اعضا شورای پول و اعتبار به این نتیجه رسیدند که اگر در مفاد قراردادهای ضمن تسهیلات، شرطی گنجانده شود که گیرنده تسهیلات متعهد است بدهی های خود را در موعد مقرر پرداخت کند و اگر بموقع پرداخت نشد، مشمول پرداخت وجه التزام خواهد بود و متناسب با مانده بدهی ضرب در یک ضریبی به نام وجه التزام باید مبلغی به بانک بپردازد.

در حال حاضر، در قراردادها معمولا برای تضمین و تحکیم تعهدات متعاقدین، به صورت شرط در ضمن عقد، مبلغی پیش‌بینی می‌شود تا در صورت تخلف هر کدام از آنان، به عنوان جریمه به طرف مقابل پرداخت شود.

خسارت تأخیر تأدیه دیون = وجه التزام (جریمه تأخیر تأدیه) 

فرمول محاسبه وجه التزام و نکات مهم آن 

فرمول محاسبه مبلغ وجه التزام بصورت زیر می باشد.

(تعداد روزهاي واقعي سال × 100) /  (تعداد روز × نرخ وجه التزام تأخير تأديه دين × مانده مطالبات)

نرخ وجه التزام تأخیر تأدیه دین: در ایران نرخ وجه التزام تأخیر تأدیه دین، معادل 6 درصد می باشد.

مانده مطالبات: مندرج در دستورالعمل محاسباتي اين ماده حسب مورد عبارت است از مانده اقساط سررسيد شده اي که مستأجر نسبت به پرداخت آن به بانک/مؤسسه اعتباري اقدام ننموده است و اقساط سررسيد نشده اي که به دين حال تبديل شده است.

مبناي أخذ وجه التزام تأخير تأديه دين مطابق با بخشنامه 215684 مورخ 1398/06/30

مبناي أخذ وجه التزام تأخير تأديه دين عقود مبادله اي، مبلغ هر قسط بوده و در صورت عدم ايفـاي تعهد مشتري، کل اقساط آتي به دين حال تبديل شده و مبناي محاسبه وجه التزام تأخير تأديه دين خواهـد بـود.

مبناي أخذ وجه التزام تأخير تأديه دين عقود مشارکتی،  نسبت به مبلغ تسهيلات و فوايد مترتب بر آن قابل محاسبه مي باشد.

 

 


محاسبه سود تسهیلات بانکی محاسبه اقساط و سود وام در اکسل محاسبه بهره وام

دانلود بخشنامه شماره 1526مورخ 1386/04/1 نحوه محاسبه اقساط ماهانه و کل سود در قراردادهاي با بازدهي معين

در این بخشنامه برخی از ضعف های فرمول قبلی تشریح و سپس فرمول جدیدی بمنظور محاسبه اقساط ماهانه و کل سود در قراردادهای با بازدهی معین ارایه گردید.

ضعف های فرمول قبلی 

 • عدم امکان دستیابی بانکها به بازدهی واقعی مطابق با نرخهـاي سـود مصوب شوراي پول و اعتبار. (نرخ های اسمی بالاتر از نرخ های واقعی). استفاده از فرمول قبلی باعث می شود بازدهی واقعی تسهیلاتی با نرخ رسمی 14% براي سررسيدهاي يکساله، ٥ سـاله و ١٥ سـاله بـه ترتيـب برابـر ٪١٣/٧ ، ٪١٢/٧ و ٪١١ باشد.
 • در تسهيلات اعطايي با بازپرداخت بلندمدت، چنانچه مشتري پس از پرداخت چند قسط، خواستار بازپرداخت کل اقساط به بانک و تسويه پيش از موعد بدهي خود باشد، مشاهده مي نمايد که در عمل عليرغم بازپرداخت چند قسط هنوز بابت کل تسهيلات و هـم چنـين بخشي از سود بدهکار است.
 • استفاده از فرمول قبلی، انگيزه (فضای سفته بازی) زيادي را براي مشتريان (خصوصـاً مشـتريان بـزرگ) بانـکهـا جهـت دريافـت تسهيلات اضافي از بانکها و سپرده گذاري آن در سيستم بانکي به منظور کسب منفعـت حاصل از اين نقل و انتقال فراهم مي نمايد. (آربیتراژ) بطور مثال؛ قساط ماهانه تسهيلاتي به مبلغ یک ميليارد ريال، نرخ سـود ٪١٧ و بازپرداخت ١٥ ساله به صورت ماهانه، برابر ١٢,٦٧٨,٢٤٠ ريال محاسبه مي گردد. از جانب ديگر مبلغ سود ماهانه قابل پرداخت به سپرده اي (يا اوراق مشارکتي) به مبلغ یک ميليارد ريـال و بـا نـرخ سود ١٥/٥ درصد در سال برابر ١٢,٩١٦,٦٦٧ ريال خواهد بود.
 • در سنوات قبل، سود تسهيلات به صورت چند نرخي اعـلام مـي شـد و همواره نرخ سود بخش هاي خدمات و بازرگاني در قياس با ساير بخش هاي اقتصـادي از رقم بالاتري برخوردار بود، بانک ها نیز به منظور دستيابي به بازدهي بالاتر، اکثراً بـه اعطـاي تسهيلات در دو بخش فوق تمايل نشان مي دادند.
وجود ضعف های فوق، نهايتـاً موجـب گرديـده بـود کـه بانکها از فرمول هاي متفاوتي جهت محاسبه سود و اقساط تسهيلات استفاده نمايند. 

نهايتآً فرمول پيشنهادي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران را در يک هزار و هشتادمين جلسه مورخ ١٣٨٥/١٢/٢٦ مورد تصويب قرار داد. و مقرر گردید از اين به بعد در عقـود بـا بـازدهي معين با بازپرداخت ماهانه محاسـبه سـود و اقسـاط و همچنـين نحوه تسهيم هر قسط به اصل و سود، فرمول جدید ملاک عمل قرار گیرد.

مضافاً اینکه در این بخشنامه تأکيد گردید که به هنگام اعطاي تسهيلات، بانک ها فقط مجاز به محاسبه و دريافت اقسـاط (بابت اصل تسهيلات و سود متعلقه) خواهند بود و نبايد هيچ مبلغ ديگري را تحت عنوان کـارمزد و يا غيره از مشتريان دريافت نمايند.

فرمول جدید نحوه محاسبه اقساط ماهانه و کل سود در قراردادهاي با بازدهي معين

محاسبه اقساط و سود وام در اکسل

 

        فرمول محاسبه اصل و بهره وام بانکی

فرمول محاسبه اصل و بهره وام بانکی

دانلود بخشنامه شماره 237059/93 مورخ 1393/09/04; نحوه استفاده از روش بازپرداخت پلکاني در فروش اقساطي 

در صورت درخواست مشتري، بانکها و مؤسّسات اعتباري غيربانکي ميتوانند در فروش اقسـاطي وسـايل توليـد، ماشين آلات، وسايل حمل و نقل (به استثناي خودروي سواري) و تأسيسـات از روش بازپرداخـت پلکـاني اسـتفاده  نمايند. 

فرمول نحوه محاسبه اقساط براي بازپرداخت پلکاني به شرح ذيل می باشد؛

مبلغ قسط ماهانه سال اول:

محاسبه اقساط و سود وام در اکسل محاسبه سود وام بانکی

دانلود بخشنامه شماره 86 مورخ 1386/01/1محاسبه وجه التزام تسهیلات بانکی

محاسبه وجه التزام تسهیلات بانکی

الف) عقود غيرمشارکتي:

مبناي اخذ وجه التزام، در عقود مبادله اي مبلغ هر قسط مي باشد به نحوي که عدم بازپرداخت هر قسط در سررسيد مقرر موجب مي شود تا بانک مبلغ هر قسط را پايه محاسبه وجه التزام قرار دهد. بديهي است در صورتي که به علت عدم ايفاي تعهد مشتري، کل اقساط آتي به دين حال تبديل گردد، پايه محاسبات کل مبلغ پرداخت نشده قرارداد مي باشد.

ب ) عقود مشارکتي:

از آنجايي که مشتري بانک در عقود مشارکتي بدهکار بانک نمي باشد بلکه شريک آن است و عين مبلغي که از بانک دريافت مي نمايد (اصل سهم الشرکه بانک) کماکان متعلق به بانک مي باشد، لذا هرگونه ارزش افزوده و يا تبديلي که بر اصل سهم الشرکه بانک ايجاد شود، متعلق به بانک است. از اين رو وجه التزام نسبت به مبلغ تسهيلات و فوائد مترتب بر آن قابل محاسبه مي باشد.

همچنين بدينوسيله به اطلاع مي رساند اين بخشنامه از تاريخ صدور، جايگزين بخشنامه شماره مب٥١٢/ مورخ ١٣٨٠/٥/١٨ اين اداره ميگردد. ضمناً لازم است مراتب فوق به نحو مقتضي در قراردادهاي اعطاي تسهيلات درج گردد.

موضوع فوق مجدداً در بخشنامه شماره 215684 مورخ 1398/06/30 بانک مرکزی نیز تأکید شده است.

دانلود بخشنامه شماره 25608 مورخ 1400/09/04؛ محاسبه بخشودگي سود تسهيلات در صورت بازپرداخت قبل از سررسيد

بانک مرکزی در بخشنامه ای با هدف ایجاد وحدت رویه در اجرای مفاد تبصره (4) ماده (9) سياست‌هاي پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکي کشور مصوب جلسه مورخ 1390.10.20 شورای پول و اعتبار، نحوه محاسبه و تعیین ميزان بخشودگی بخشی از سود مستتر در اقساط تسهيلات در صورت بازپرداخت قبل از سررسيد را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانکی مرکزی، در این بخشنامه تاکید شده است بازپرداخت اقساط تسهيلات اعطايي قبل از سررسيد صرفاً در صورتي مشمول محاسبه بخشودگي بخشي از سود می‌گردد که مبلغ پرداخت شده حداقل معادل مبلغ يک قسط کامل بوده و به مدت حداقل يک ماه زودتر از سررسید قسط به بانك‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا مؤسسه اعتباري غيربانکي پرداخت شود.

متن این بخشنامه به شرح زیر است:

با هدف ایجاد وحدت رویه در اجرای مفاد تبصره (4) ماده (9) سياست‌هاي پولي، اعتباري و نظارتي نظام بانکي کشور مصوب جلسه مورخ 1390.10.20 شورای پول و اعتبار و همچنین تسهیل اجرای حکمی از مفاد فرم‌هاي يکنواخت اعطاي تسهيلات بانکي مصوب شوراي محترم پول و اعتبار که اشعار می‌دارد:

«در صورتي که مشتري مبادرت به تسويه پيش از موعد تمام يا قسمتي از بدهي خود نمايد، بانك‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ و مؤسسه اعتباري غيربانکي موظف است حداقل ۹۰ درصد سود مستتر در اقساط زودپرداخت را متناسب با مدت باقيمانده تا سررسيد قسط يا اقساط پرداخت شده به عنوان پاداش به مشتري مسترد نمايد.» 

نحوه محاسبه و تعیین ميزان بخشودگي بخشي از سود مستتر در اقساط تسهيلات در صورت بازپرداخت قبل از سررسيد، در جلسه مورخ 1400.6.14 کميسيون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباري بانک مرکزی مطرح و مورد تأييد قرار گرفت که به شرح پيوست برای استحضار ايفاد می‌گردد.

 شايان ذکر است، بازپرداخت اقساط تسهيلات اعطايي قبل از سررسيد صرفاً در صورتي مشمول محاسبه بخشودگي بخشي از سود می‌گردد که مبلغ پرداخت شده حداقل معادل مبلغ يک قسط کامل بوده و به مدت حداقل يک ماه زودتر از سررسید قسط به بانك‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا مؤسسه اعتباري غيربانکي پرداخت شود. 

پرداخت زودتر از سررسید اقساط وام فرمول محاسبه پرداخت زودتر از سررسید وام

محاسبه آنلاین اصل و بهره وام بانکی

بمنظور صحت سنجی محاسبات می توانید این بخشنامه بانک مرکزی را دانلود و سپس نتایج محاسبات این صفحه را با صفحه سوم بخشنامه مزبور مقایسه نمایید.


محاسبه اصل و بهره وام (وبسایت حسابرس داخلی)

Sorry

This video does not exist.

Period Payment Interest Balance

انواع تسهیلات بانکی

بمنظور آشنایی با انواع تسهیلات در سیستم بانکی نیاز است تا در ابتدا نسبت به انواع عقود بانکی شناخت پیدا کنیم. نام هر تسهیلات بانکی برگرفته از نوع عقد بانکی فی مابین بانک با مشتریان است. در ادامه با ما همراه باشید تا بطور تفصیلی به این موارد بپردازیم. در پایان این بخش شما کاربران گرامی وبسایت حسابرس داخلی به تمامی انواع وامها و تسهیلات بانکی و تفاوت ها و ویژگی های هر یک از آنها آشنا خواهید شد.

عقود بانکی چیست؟

به عقودی که به لحاظ شرعی و حقوقی فاقد هرگونه اشکال باشد و بانکها بتوانند آن عقود را در قالب قرارداد میان خود و مشتریان تنظیم نمایند، عقود بانکی گفته می شود.

انواع عقود بانکی و تعریف آن (عقود مشارکتی و عقود مبادله ای)

در یک دسته‌بندی کلی، عقود بانکی به عقود مشارکتی و عقود مبادله ای تقسیم می شوند. در ادامه توضیحات مختصری در خصوص هر یک از این عقود، ارایه می گردد.

عقود مشارکتی چیست؟

در عقود مشارکتی ابتدا بانک سرمایه لازم را برای شروع فعالیت اقتصادی مشتری فراهم و در سپس در سود آن فعالیت اقتصادی شریک می‌شود. در قراردادهای عقود مشارکتی صرفاً می توان نسبت و درصد مشارکت بانک و مشتری (وام گیرنده) را مشخص نمود و تا قبل از پایان فرآیند بهره برداری فعالیت اقتصادی، امکان تعیین سود ثابت و سود قطعی وجود ندارد.

در عقود مشارکتی، مشتري بدهکار بانک نمي باشد بلکه شريک آن است و عين مبلغي که از بانک دريافت مي نمايد (اصل سهم الشرکه بانک) کماکان متعلق به بانک مي باشد.

به عنوان نمونه‌هایی از عقود مشارکتی می توان از عقد مضاربه، عقد مشارکت مدنی، عقد مشارکت حقوقی، عقد مزارعه و عقد مساقات یاد نمود.

عقود مبادله ای چیست؟

این عقود بمنظور تأمین نقدینگی لازم مشتریان از بانک، بمنظور خرید کالا و تجهیزات مورد نیاز منعقد می شود. در عقود مبادله ای، نرخ ثابت و قطعی سود تعیین و بازپرداخت مبلغ اصل وام و سود آن به ترتیبی است که در قرارداد فی مابین بانک با مشتری تعیین می شود. (عمدتاً بصورت ماهانه)

از تسهیلاتی نظیر فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، قرض الحسنه، جعاله، سلف و قرض الحسنه می توان به عنوان نمونه هایی از عقود مبادله ای نام برد.

انواع وام بانکی

در جدول ذیل بطور خلاصه توضیحاتی در خصوص انواع وام بانکی ارایه شده است که می توانید مطالعه نمایید.

نوع عقد عنوان عقد توضیحات
مشارکتی مضاربه مضاربه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین به عنوان مالک (بانک) عهده دار تامین سرمایه (نقدی) می‌گردد با قید اینکه طرف دیگر (عامل) با آن تجارت کرده و در سود حاصله هر دو طرف شریک باشند. (بازرگانی داخلی ـ صادراتی ـ وارداتی)
مشارکتی مزارعه مطابق عقد مزارعه، یکی از طرفین (بانک) قرارداد زمینی را به شخص دیگری برای مدت معینی واگذار می‌کند و طرف دیگر در آن به زراعت می‌پردازد. در نهایت نیز، سود حاصل از فروش محصولات کشاورزی، میان طرفین تقسیم می‌شود.
مشارکتی مشارکت مدنی مشارکت مدنی عبارتست از درهم آمیختن سهم الشرکه نقدی و یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی متعدد به نحو مشاع به قصد انتفاع طبق قرارداد. (بازرگانی ـ تولیدی ـ صادراتی ـ مسکن و ساختمان)
مشارکتی مساقات در عقد مساقات، یک طرف (بانک) صاحب باغ میوه‌ای است و شخص دیگر (عامل) عهده‌دار رسیدگی باغ و عمل آوردن محصول می‌شود. در پایان سود حاصل از فروش میوه باغ، بین بانک و عامل تقسیم می شود.
مبادله ای فروش اقساطی عبارت است از واگذاری عین کالا به بهای معلوم به غیر، به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوی یا غیر مساوی در سر رسیدهای معین دریافت گردد. (مواد اولیه ـ ماشین آلات ـ اموال غیر منقول مانند مسکن و لوازم منزل) در این عقود بانک بمنظور تضمین بازپرداخت اقساط توسط مشتری اقدام به دریافت تضامین لازم از قبیل چک، سفته، ضامن می نماید.
مبادله ای اجاره بشرط تملیک اجاره به شرط تملیک عقد اجاره ای است که در آن شرط می‌شود که مستاجر (مشتری) در صورت عمل به شرایط مندرج در قرارداد، در پایان مدت اجاره عین مستاجره را مالک گردد. بانکها دارایی مورد نظر مشتری را خریداری کرده و به مشتری اجاره می دهند و مستأجر در پایان مدت اجاره عین مستأجره را مالک می شود. شایان ذکر است عقد منعقد شده فی مابین مشتری با شرکتهای لیزینگ اجاره به شرط تملیک محسوب می شود.
مبادله ای قرض الحسنه قرض الحسنه عقدی است که به موجب آن بانک (به عنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق شرایط مقرر به اشخاص (به عنوان قرض گیرنده) واگذار می‌نماید. قرض الحسنه (ازدواج ـ تعمیر و تامین مسکن ـ کمک هزینه درمان ـ کمک هزینه تحصیلی)
مبادله ای جعاله جعاله عبارتست از الزام شخص (جاعل یا کارفرما) به ادای مبلغ یا اجرت معلوم (جعل) در مقابل انجام عملی معین طبق قرارداد. بانکها می‌توانند به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای گسترش امور تولیدی، بازرگانی و خدماتی،‌ با تنظیم قرارداد و به عنوان عامل یا عند الاقتضاء به عنوان جاعل مبادرت به جعاله نمایند.
مبادله ای سلف (قرارداد پیش خرید) سلف قراردادی است که به موجب آن بانک محصولات تولیدی مشتری را خریداری و بهای آن کالا را نقداً پرداخت و کالا را در آینده تحویل و یا اینکه با اعطای وکالت به واحد تولیدی، محصولات پیش خرید شده را می‌فروشد و سود خود را از آن برداشت می‌کند.
 

نمونه قراردادهای وام بانکی

بمنظور دانلود نمونه قراردادهای وام بانکی می توانید روی عنوان هر یک از تسهیلات بانکی در بخش ذیل کلیک نمایید.

خرید دین،     مشارکت مدنی،       مرابحه،       مضاربه،      جعاله،     قرض الحسنه،      مزارعه،      مساقات ،     استصناع،     

اجاره به شرط تملیک،    سلف،    فروش اقساطی مسکن،     قرارداد رهنی    فروش اقساطی مواد اولیه،لوازم یدکی و ابزار کار،  

فروش اقساطی وسایل تولید، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل، کالای مصرفی بادوام.    

محصولاتی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

keyboard_arrow_up

گردونه تخفیف

مشخصات خود را برای چرخاندن گردونه وارد کنید

کد تخفیف به ایمیل شما ارسال خواهد شد

چرخش گردونه
با قوانین و مقررات موافقم